Typ tekstu: Książka
Autor: Witkiewicz Stanisław Ignacy
Tytuł: Dramaty wybrane
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1923
IV
Każdy wierzy, w co mu się żywnie podoba. Religia skończyła się także.



JULIUSZ II
Ho, ho. To paradne. I on chce tworzyć dawną władzę bez religii. Naprawdę, sire, to wygląda na głupią farsę. Proszę się popatrzeć na najdziksze szczepy, na plemiona Arunta czy jak ich tam. I ci nawet mają religię. Bez religii nie ma państw w dawnym znaczeniu. Może być tylko mrowisko.
HYRKAN IV
Nie, nie - nie zorganizowane mrowisko, tylko jedna wielka kupa rozproszonych bydląt, nad którą władzę trzymam ja i moi przyjaciele.
JULIUSZ II
A ty sam w co wierzysz, mój synu?
HYRKAN IV
W siebie, i to
IV<br>Każdy wierzy, w co mu się żywnie podoba. Religia skończyła się także.<br><br>&lt;page nr=208&gt;<br><br> JULIUSZ II<br>Ho, ho. To paradne. I on chce tworzyć dawną władzę bez religii. Naprawdę, sire, to wygląda na głupią farsę. Proszę się popatrzeć na najdziksze szczepy, na plemiona Arunta czy jak ich tam. I ci nawet mają religię. Bez religii nie ma państw w dawnym znaczeniu. Może być tylko mrowisko.<br> HYRKAN IV<br>Nie, nie - nie zorganizowane mrowisko, tylko jedna wielka kupa rozproszonych bydląt, nad którą władzę trzymam ja i moi przyjaciele.<br> JULIUSZ II<br>A ty sam w co wierzysz, mój synu?<br> HYRKAN IV<br>W siebie, i to
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego