Typ tekstu: Książka
Autor: Kuczyński Waldemar
Tytuł: Burza nad Wiłą. Dziennik 1980-1981
Rok: 2002
działalność opozycyjną w konspiracji. Polegała to na zorganizowaniu szlaku przerzutów przez Tatry na Zachód tekstów opozycyjnych pisanych w kraju, a do kraju "Kultury" paryskiej i innych wydawnictw emigracyjnych zakazanych i surowo ściganych przez Służbę Bezpieczeństwa i Sądy PRL. Grupa, w skład której wchodzili także młodzi taternicy - stąd nazwa ( wpadła w maju 1969 roku. W procesie, który odbył się na początku 1970 roku, skazani zostali: Maciej Kozłowski (4,5 lata więzienia), Jakub Karpiński (4 lata), Krzysztof Szymborski (3,5), Maria Tworkowska (3,5), Małgorzata Szpakowska (3 lata).
Środa, 26 sierpnia 1981 r.
Przełożyłem wyjazd do Kalisza na piątek, żeby jutro być w
działalność opozycyjną w konspiracji. Polegała to na zorganizowaniu szlaku przerzutów przez Tatry na Zachód tekstów opozycyjnych pisanych w kraju, a do kraju "Kultury" paryskiej i innych wydawnictw emigracyjnych zakazanych i surowo ściganych przez Służbę Bezpieczeństwa i Sądy PRL. Grupa, w skład której wchodzili także młodzi taternicy - stąd nazwa ( wpadła w maju 1969 roku. W procesie, który odbył się na początku 1970 roku, skazani zostali: Maciej Kozłowski (4,5 lata więzienia), Jakub Karpiński (4 lata), Krzysztof Szymborski (3,5), Maria Tworkowska (3,5), Małgorzata Szpakowska (3 lata). <br>Środa, 26 sierpnia 1981 r. <br>Przełożyłem wyjazd do Kalisza na piątek, żeby jutro być w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!