Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
wewnętrznego, dyktowanego sumieniem wykształconego humanisty.
To, co zrobił Zamoyski, przewyższa zasługi innych mecenasów, choć przecież ich nie pomniejsza. Zbigniew Oleśnicki, który wyposażył Uniwersytet Krakowski, Piotr Tomicki, który ofiarował Uniwersytetowi własny księgozbiór, Jan Lubrański, Jan Latalski, Samuel Maciejowski - jeśli wypełniali obowiązek, czynili to z hojnym naddatkiem.
Nie mniej ważne były poczynania mecenasowskie wobec jednostek. Chłopski syn ze wsi Januszkowo pod Żninem trafił do Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, ale gdyby nie pomoc arcybiskupa Andrzeja Krzyckiego, a po jego śmierci marszałka koronnego Piotra Kmity, inaczej by zapewne potoczyły się losy Klemensa Janickiego.
Syn gdańskiego piwowara i wnuk powroźnika, nazwiskiem czy przezwiskiem Flachsbinder, korzystając z
wewnętrznego, dyktowanego sumieniem wykształconego humanisty.<br>To, co zrobił Zamoyski, przewyższa zasługi innych mecenasów, choć przecież ich nie pomniejsza. Zbigniew Oleśnicki, który wyposażył Uniwersytet Krakowski, Piotr Tomicki, który ofiarował Uniwersytetowi własny księgozbiór, Jan Lubrański, Jan Latalski, Samuel Maciejowski - jeśli wypełniali obowiązek, czynili to z hojnym naddatkiem.<br>Nie mniej ważne były poczynania mecenasowskie wobec jednostek. Chłopski syn ze wsi Januszkowo pod Żninem trafił do Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, ale gdyby nie pomoc arcybiskupa Andrzeja Krzyckiego, a po jego śmierci marszałka koronnego Piotra Kmity, inaczej by zapewne potoczyły się losy Klemensa Janickiego.<br>Syn gdańskiego piwowara i wnuk powroźnika, nazwiskiem czy przezwiskiem Flachsbinder, korzystając z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego