Typ tekstu: Książka
Autor: Olko Stanisława
Tytuł: Makrobiotyka w polskiej kuchni
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1993
stanowić nie więcej niż 5-10% dziennego pożywienia. W praktyce oznacza to, że bez obawy zakłócenia równowagi możemy zjeść np. 1 jabłko dziennie. Nie należy jednak przyjmować tego zbyt rygorystycznie, może się bowiem zdarzyć, że któregoś dnia będziemy mieli ochotę na 2 jabłka, zaś innego dnia nie będziemy w ogóle mieć ochoty na owoce.
Jabłka, truskawki, porzeczki, borówki, jeżyny i poziomki makrobiotyka poleca do jedzenia "na co dzień" w czasie sezonu owocowego, zaś "od czasu do czasu" gruszki, brzoskwinie, winogrona i melony. Okazjonalnie zaś zaleca się traktować cytryny, figi, banany, pomarańcze, grapefruit, mango i ananasy.
Zależnie od pory roku i naszego zapotrzebowania
stanowić nie więcej niż 5-10% dziennego pożywienia. W praktyce oznacza to, że bez obawy zakłócenia równowagi możemy zjeść np. 1 jabłko dziennie. Nie należy jednak przyjmować tego zbyt rygorystycznie, może się bowiem zdarzyć, że któregoś dnia będziemy mieli ochotę na 2 jabłka, zaś innego dnia nie będziemy w ogóle mieć ochoty na owoce.<br>Jabłka, truskawki, porzeczki, borówki, jeżyny i poziomki makrobiotyka poleca do jedzenia "na co dzień" w czasie sezonu owocowego, zaś "od czasu do czasu" gruszki, brzoskwinie, winogrona i melony. Okazjonalnie zaś zaleca się traktować cytryny, figi, banany, pomarańcze, grapefruit, mango i ananasy.<br>Zależnie od pory roku i naszego zapotrzebowania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego