Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2930
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
ciała, by je zjeść, a tym samym przejąć pozytywne cechy zmarłego. Palono je w służącym do balsamowania zwłok aloesie. Postponowano lub stawiano na ołtarzach. Powody, dla których tak czyniono, były różne.
Piłsudski wybrał na miejsce swego pochówku Wawel. Na Rossie w Wilnie, obok matki, spoczęło jego serce.
Mickiewicz, wbrew romantycznej modzie, kategorycznie nie zgadzał się na osobny pochówek swego serca. Chopin przeciwnie: wiedząc, że w ówczesnej sytuacji politycznej nie ma szans na powrót - nawet w trumnie - do Polski, życzył sobie, by przesłano tam jego serce.
To tylko najbardziej znane powody, dla których nie we wszystkich trumnach naszych bohaterów narodowych są serca
ciała, by je zjeść, a tym samym przejąć pozytywne cechy zmarłego. Palono je w służącym do balsamowania zwłok aloesie. Postponowano lub stawiano na ołtarzach. Powody, dla których tak czyniono, były różne.<br>Piłsudski wybrał na miejsce swego pochówku Wawel. Na &lt;name type="place"&gt;Rossie&lt;/&gt; w Wilnie, obok matki, spoczęło jego serce. <br>Mickiewicz, wbrew romantycznej modzie, kategorycznie nie zgadzał się na osobny pochówek swego serca. Chopin przeciwnie: wiedząc, że w ówczesnej sytuacji politycznej nie ma szans na powrót - nawet w trumnie - do Polski, życzył sobie, by przesłano tam jego serce. <br>To tylko najbardziej znane powody, dla których nie we wszystkich trumnach naszych bohaterów narodowych są serca
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego