Typ tekstu: Książka
Autor: Król-Fijewska Maria
Tytuł: Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Rok: 1996
zakłopotanym.

Zaakceptowanie swojego zakłopotania i zgoda na uczynienie tego stanu widocznym dla innych zmniejsza zwykle od razu intensywność zakłopotania. Między innymi dlatego, że znika dezorientacja. Człowiek wie już bowiem, co ma robić - ma okazać swoje zakłopotanie.
Pokazanie swojego wewnętrznego stanu, chwilowe skupienie na sobie, pozwala też zwykle człowiekowi lepiej rozpoznać, na co właściwie ma ochotę w danej sytuacji, a zatem, co właściwie ma zrobić.

To, co najtrudniej przezwyciężyć w sytuacji zakłopotania, to własne poczucie zawstydzenia. Człowiek wstydzi się samego siebie - obawia się, że przez nieodpowiednie zachowanie okaże się nie taki, jaki powinien być. Wyobraźmy sobie:
Rozmawiasz na poważny temat z kimś, kogo
zakłopotanym.<br><br>Zaakceptowanie swojego zakłopotania i zgoda na uczynienie tego stanu widocznym dla innych zmniejsza zwykle od razu intensywność zakłopotania. Między innymi dlatego, że znika dezorientacja. Człowiek wie już bowiem, co ma robić - ma okazać swoje zakłopotanie.<br>Pokazanie swojego wewnętrznego stanu, chwilowe skupienie na sobie, pozwala też zwykle człowiekowi lepiej rozpoznać, na co właściwie ma ochotę w danej sytuacji, a zatem, co właściwie ma zrobić.<br><br>To, co najtrudniej przezwyciężyć w sytuacji zakłopotania, to własne poczucie zawstydzenia. Człowiek wstydzi się samego siebie - obawia się, że przez nieodpowiednie zachowanie okaże się nie taki, jaki powinien być. Wyobraźmy sobie:<br>Rozmawiasz na poważny temat z kimś, kogo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego