Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 09.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
białoruska elita - do utrwalenia swojej roli we wspólnym państwie, ale równocześnie do ugruntowania własnej państwowości. Istnieje w końcu świat republik Syberii, gdzie rosyjska państwowość, jak kiedyś w radzieckiej Azji, jedynie maskuje utrzymujące się feudalne podstawy.

W środku tego wszystkiego znajduje się Rosja, centralna część państwa, która jakimś cudem zachowała rosyjskość na przekór długim stuleciom współistnienia z Ordą, rozwojowi imperialnemu i osiemdziesięciu latom bolszewizmu. A z boku są bezkresne, niezamieszkane obszary rosyjskiej Syberii i Dalekiego Wschodu, które graniczą z przeludnionymi prowincjami Chin. Czy te wszystkie światy mogą w nieskończoność współistnieć w jednym państwie? Odpowiedź nasuwa się sama: mogą, jeśli państwu się wiedzie.

Republiki
białoruska elita - do utrwalenia swojej roli we wspólnym państwie, ale równocześnie do ugruntowania własnej państwowości. Istnieje w końcu świat republik Syberii, gdzie rosyjska państwowość, jak kiedyś w radzieckiej Azji, jedynie maskuje utrzymujące się feudalne podstawy.<br><br>W środku tego wszystkiego znajduje się Rosja, centralna część państwa, która jakimś cudem zachowała rosyjskość na przekór długim stuleciom współistnienia z Ordą, rozwojowi imperialnemu i osiemdziesięciu latom bolszewizmu. A z boku są bezkresne, niezamieszkane obszary rosyjskiej Syberii i Dalekiego Wschodu, które graniczą z przeludnionymi prowincjami Chin. Czy te wszystkie światy mogą w nieskończoność współistnieć w jednym państwie? Odpowiedź nasuwa się sama: mogą, jeśli państwu się wiedzie.<br><br>Republiki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego