Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2926
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
końcem obecnej dekady. Jeśli sondę z żaglem uda się wysłać z Ziemi w 2010 r., prześcignie w 2018 r. najbardziej oddalony od Słońca aparat Voyager 1, który podróżuje w przestrzeni od 23 lat.
Jeśli nie żagle...
Wielkie satelity i stacje orbitalne są wynoszone w kosmos dzięki spalaniu substancji chemicznych, jak nafta, hydrazyna lub wodór. Niekiedy używa się paliw stałych (np. w silnikach wspomagających amerykańskich wahadłowców).
Od lat próbuje się konstruować silniki wykorzystujące inne materiały pędne. W jeden z nich wyposażono sondę Deep Space 1. Aparat ten pierwszy jako głównego źródła napędu używa silnika elektrycznego, a ściślej - jonowego. Zastosowane w nim paliwo
końcem obecnej dekady. Jeśli sondę z żaglem uda się wysłać z Ziemi w 2010 r., prześcignie w 2018 r. najbardziej oddalony od Słońca aparat &lt;name type="tit"&gt;Voyager&lt;/&gt; 1, który podróżuje w przestrzeni od 23 lat.<br>&lt;tit1&gt;Jeśli nie żagle...&lt;/&gt;<br>Wielkie satelity i stacje orbitalne są wynoszone w kosmos dzięki spalaniu substancji chemicznych, jak nafta, hydrazyna lub wodór. Niekiedy używa się paliw stałych (np. w silnikach wspomagających amerykańskich wahadłowców).<br>Od lat próbuje się konstruować silniki wykorzystujące inne materiały pędne. W jeden z nich wyposażono sondę &lt;name type="tit"&gt;Deep Space 1.&lt;/&gt; Aparat ten pierwszy jako głównego źródła napędu używa silnika elektrycznego, a ściślej - jonowego. Zastosowane w nim paliwo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!