Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 15
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
Kolekcja minerałów Tytusa Chałubińskiego była jedną z największych amatorskich kolekcji w Europie. W Muzeum Tatrzańskim jest tylko niewielka część zbioru, bowiem większość zginęła podczas powstania warszawskiego. W tej części ekspozycji znajduje się również fragment księgozbioru Chałubińskiego, liczącego blisko sto pozycji. Są to głównie klucze do oznaczania mchów i flory.
Do najciekawszych eksponatów, przedstawionych na wystawie, należy fragment zbioru kręgowców - głównie ptaków - Antoniego Kocyana. Duża część ekspozycji ukazuje sylwetki przyrodników, którzy pozostawili w Muzeum Tatrzańskim zbiory największe i najcenniejsze, będące niekiedy dokumentacją badań naukowych. Pokazano też rękopisy Chałubińskiego i autografy ludzi, którzy podarowali swoje przyrodnicze kolekcje.
Wystawę "Przyrodnicy i ich zbiory w
Kolekcja minerałów Tytusa Chałubińskiego była jedną z największych amatorskich kolekcji w Europie. W Muzeum Tatrzańskim jest tylko niewielka część zbioru, bowiem większość zginęła podczas powstania warszawskiego. W tej części ekspozycji znajduje się również fragment księgozbioru Chałubińskiego, liczącego blisko sto pozycji. Są to głównie klucze do oznaczania mchów i flory.<br>Do najciekawszych eksponatów, przedstawionych na wystawie, należy fragment zbioru kręgowców - głównie ptaków - Antoniego Kocyana. Duża część ekspozycji ukazuje sylwetki przyrodników, którzy pozostawili w Muzeum Tatrzańskim zbiory największe i najcenniejsze, będące niekiedy dokumentacją badań naukowych. Pokazano też rękopisy Chałubińskiego i autografy ludzi, którzy podarowali swoje przyrodnicze kolekcje.<br>Wystawę "Przyrodnicy i ich zbiory w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego