Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
domów projektowanych przez Stanisława Witkiewicza i jego zwolenników. Murowane domy XX-wieczne reprezentują rozmaite style - od eklektyzmu poprzez secesję, modernizm, funkcjonalizm, wielką płytę po postmodernizm.

Budownictwo ludowe. Tradycyjna chata góralska, wykształcona około połowy XIX wieku, to budynek parterowy z "wyżką", czyli poddaszem. Stoi zwykle frontem do południa, "do słonecka", choć nie całkiem - mówi się tu, że domy te były budowane "na godzinę jedenastą". Budulcem tradycyjnym jest oczywiście drewno, a ściślej - drewniane płazy zestawione na zrąb, ze szczelinami uszczelnianymi dawniej mchem, później - wełnianką. Dach stromy, półszczytowy, częściej z tzw. przyśtychami, czyli podwinięciem połaci, rzadziej prosty, kryty drewnianymi gontami.
Dom ma układ symetryczny: z
domów projektowanych przez Stanisława Witkiewicza i jego zwolenników. Murowane domy XX-wieczne reprezentują rozmaite style - od eklektyzmu poprzez secesję, modernizm, funkcjonalizm, wielką płytę po postmodernizm.<br><br>&lt;tit&gt; Budownictwo ludowe.&lt;/&gt; Tradycyjna chata góralska, wykształcona około połowy XIX wieku, to budynek parterowy z "wyżką", czyli poddaszem. Stoi zwykle frontem do południa, "do słonecka", choć nie całkiem - mówi się tu, że domy te były budowane "na godzinę jedenastą". Budulcem tradycyjnym jest oczywiście drewno, a ściślej - drewniane płazy zestawione na zrąb, ze szczelinami uszczelnianymi dawniej mchem, później - wełnianką. Dach stromy, półszczytowy, częściej z tzw. przyśtychami, czyli podwinięciem połaci, rzadziej prosty, kryty drewnianymi gontami.<br> Dom ma układ symetryczny: z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego