Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
ale wraz z rozwojem ssania późne


wyrzynanie się zębów stało się wręcz konieczne dla dobra matki. W efekcie, u dzisiejszych ssaków zęby wyrzynają się dopiero wtedy, kiedy czaszka ma za sobą większość wzrostu.
Wystarcza więc tylko jedna wymiana zębów z mlecznych na stałe. U człowieka zęby
stałe muszą zająć jedynie nieco więcej miejsca od mlecznych. Ten nowy sposób
wymiany umożliwił specjalizację pokroju powierzchni żujących zębów i ścisłe dostosowanie do siebie ich kształtów, w żuchwie i szczęce górnej.



Powstanie umiejętności żucia

Z doskonaleniem powierzchni tnących zębów wiąże się nierozerwalnie
modyfikacja aparatu mięśniowego szczęk. Czaszka czworonogów okryta była pierwotnie od zewnątrz litym pancerzem
ale wraz z rozwojem ssania późne <br>&lt;page nr=337&gt;<br>&lt;gap&gt;<br>wyrzynanie się zębów stało się wręcz konieczne dla dobra matki. W efekcie, u dzisiejszych ssaków zęby wyrzynają się dopiero wtedy, kiedy czaszka ma za sobą większość wzrostu.<br>Wystarcza więc tylko jedna wymiana zębów z mlecznych na stałe. U człowieka zęby <br>stałe muszą zająć jedynie nieco więcej miejsca od mlecznych. Ten nowy sposób <br>wymiany umożliwił specjalizację pokroju powierzchni żujących zębów i ścisłe dostosowanie do siebie ich kształtów, w żuchwie i szczęce górnej.<br>&lt;page nr=338&gt;<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;Powstanie umiejętności żucia&lt;/&gt;<br><br>Z doskonaleniem powierzchni tnących zębów wiąże się nierozerwalnie <br>modyfikacja aparatu mięśniowego szczęk. Czaszka czworonogów okryta była pierwotnie od zewnątrz litym pancerzem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego