Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Warocław
Rok: 1976
analityczna rozróżnienia w ramach tak określonej ogólnej perspektywy. Być może, użyteczne byłoby rozszerzenie klasycznych koncepcji grup odniesienia i wysunięcie propozycji definicji tzw. uogólnionych innych w trzech aspektach:
- jako normatywnego układu odniesienia,
- jako porównawczego układu odniesienia,
- jako oceniającego układu odniesienia.
Obraz uogólnionych innych w sensie normatywnych zapewnia internalizację bądź porzucenie określonych norm, wartości itp. - czyli identyfikację z określoną kulturą lub podkulturą i wynikającymi z niej rolami społecznymi.
Uogólniony inny w sensie porównawczym pozwala na relatywizację oceny siebie i swojej pozycji do postrzeganej pozycji innych, a więc wpisanie się na ogólną mapę wyznaczoną "obiektywnymi" kryteriami mierzącymi społeczne dystansy.
Uogólniony inny w sensie oceniającym
analityczna rozróżnienia w ramach tak określonej ogólnej perspektywy. Być może, użyteczne byłoby rozszerzenie klasycznych koncepcji grup odniesienia i wysunięcie propozycji definicji tzw. uogólnionych innych w trzech aspektach:<br>- jako normatywnego układu odniesienia,<br>- jako porównawczego układu odniesienia,<br>- jako oceniającego układu odniesienia.<br>&lt;hi rend="italic"&gt;Obraz uogólnionych innych w sensie normatywnych&lt;/hi&gt; zapewnia internalizację bądź porzucenie określonych norm, wartości itp. - czyli &lt;hi rend="italic"&gt;identyfikację z określoną kulturą lub podkulturą&lt;/hi&gt; i wynikającymi z niej rolami społecznymi.<br>&lt;hi rend="italic"&gt;Uogólniony inny w sensie porównawczym&lt;/hi&gt; pozwala na relatywizację oceny siebie i swojej pozycji do postrzeganej pozycji innych, a więc &lt;hi rend="italic"&gt;wpisanie się na ogólną mapę&lt;/hi&gt; wyznaczoną "obiektywnymi" kryteriami mierzącymi społeczne dystansy.<br>&lt;hi rend="italic"&gt;Uogólniony inny w sensie oceniającym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego