Typ tekstu: Książka
Autor: Seneta Włodzimierz,
Dolatowski Jakub
Tytuł: Dendrologia
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1955
jako panujący gatunek (dominant) tworzy zespoły borów sosnowych (sośniny) - Pinetum, na bardzo różnych glebach, od suchych piasków do torfowisk i bagien (bory suche, świeże, wilgotne i bagienne), występuje też często w borach mieszanych, Pino-Quercetum.
Dekor. - stare, swobodnie rosnące drzewa mają malownicze, parasolowate korony; wyjątkowe u sosen zabarwienie kory; liczne odmiany. Wym. i zast. - jedna z najmniej wymagających sosen (patrz opis rodzaju), ale wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza w rejonach przemysłowych. Podstawowy lasotwórczy gatunek o dużym znaczeniu gospodarczym, ale w monokulturach bywa opanowywany przez groźnego szkodnika, gąsienice strzygoni (sówki) choinówki (Panolis flammea).
Pinus mugo Turra (P. montana Mill.) - sosna górska, kosodrzewina (dawniej
jako panujący gatunek (dominant) tworzy zespoły borów sosnowych (sośniny) - &lt;foreign lang="lat"&gt;Pinetum&lt;/&gt;, na bardzo różnych glebach, od suchych piasków do torfowisk i bagien (bory suche, świeże, wilgotne i bagienne), występuje też często w borach mieszanych, &lt;foreign lang="lat"&gt;Pino-Quercetum&lt;/&gt;.<br>Dekor. - stare, swobodnie rosnące drzewa mają malownicze, parasolowate korony; wyjątkowe u sosen zabarwienie kory; liczne odmiany. Wym. i zast. - jedna z najmniej wymagających sosen (patrz opis rodzaju), ale wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza w rejonach przemysłowych. Podstawowy lasotwórczy gatunek o dużym znaczeniu gospodarczym, ale w monokulturach bywa opanowywany przez groźnego szkodnika, gąsienice strzygoni (sówki) choinówki (&lt;foreign lang="lat"&gt;Panolis flammea&lt;/&gt;).<br>&lt;tit1&gt;Pinus mugo Turra&lt;/&gt; (&lt;foreign lang="lat"&gt;P. montana Mill.&lt;/&gt;) - sosna górska, kosodrzewina (dawniej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego