Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2908
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
II sprzeciwił się karze śmierci. Był to znaczący moment w historii Kościoła, który nie zajmował nigdy postawy jednoznacznej i nawet wysyłając heretyków na tamten świat, wolał korzystać z pośrednictwa jurysdykcji świeckiej.
Mimo to w społeczeństwie polskim, które w 90 proc. deklaruje się jako katolickie, większość nie ma wątpliwości, czym należałoby odpłacać za zbrodnie. Niewielkie wrażenie robi to, że u zarania swoich dziejów społeczność chrześcijańska odrzucała tych, którzy biorą czynny udział w karaniu śmiercią, a Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, zadawał wprost pytanie, czy w ogóle społeczność państwowa ma prawo skazywać kogokolwiek na śmierć?
Gdyby nie zobowiązania wobec Rady Europy, nie jest
II sprzeciwił się karze śmierci. Był to znaczący moment w historii Kościoła, który nie zajmował nigdy postawy jednoznacznej i nawet wysyłając heretyków na tamten świat, wolał korzystać z pośrednictwa jurysdykcji świeckiej.<br>Mimo to w społeczeństwie polskim, które w 90 proc. deklaruje się jako katolickie, większość nie ma wątpliwości, czym należałoby odpłacać za zbrodnie. Niewielkie wrażenie robi to, że u zarania swoich dziejów społeczność chrześcijańska odrzucała tych, którzy biorą czynny udział w karaniu śmiercią, a &lt;name type="person"&gt;Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński&lt;/&gt;, zadawał wprost pytanie, czy w ogóle społeczność państwowa ma prawo skazywać kogokolwiek na śmierć?<br>Gdyby nie zobowiązania wobec Rady Europy, nie jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego