Typ tekstu: Książka
Autor: Błoński Jan
Tytuł: Forma, śmiech i rzeczy ostateczne
Rok: 1994
hreczkosiej - awangardzista, lewicowiec prawicowy, prawicowiec lewicowy, sarmata argentyński, arystokratyczny plebejusz, artysta antyartystyczny, dojrzalec niedojrzały, anarchista zdyscyplinowany, sztucznie szczery, szczerze sztuczny" (Dz III 197). Zapewne, łatwo to powiedzieć. Ale cała twórczość Gombrowicza po to powstała, aby podobną opinię poświadczyć.
Artysta nie może objąć i wypowiedzieć wszystkiego. Forma pochłonie w końcu spontaniczność, ogrom kosmosu zaś przerośnie zawsze skończoność myślenia i odczuwania. Powinien jednak taką sobie obmyślić strategię, która by mu pozwoliła - w granicy - wcielić się we wszystkich ludzi lub ściślej: odbić się w oczach wszystkich jako zdolność nieustannej przemiany.

Osobowość = działalność

Jak sprawić, aby pisarz, podbijając czytelnika, nie tracił zarazem poczucia własnej odrębności
hreczkosiej - awangardzista, lewicowiec prawicowy, prawicowiec lewicowy, sarmata argentyński, arystokratyczny plebejusz, artysta antyartystyczny, dojrzalec niedojrzały, anarchista zdyscyplinowany, sztucznie szczery, szczerze sztuczny"&lt;/&gt; (Dz III 197). Zapewne, łatwo to powiedzieć. Ale cała twórczość Gombrowicza po to powstała, aby podobną opinię poświadczyć.<br>Artysta nie może objąć i wypowiedzieć wszystkiego. Forma pochłonie w końcu spontaniczność, ogrom kosmosu zaś przerośnie zawsze skończoność myślenia i odczuwania. Powinien jednak taką sobie obmyślić strategię, która by mu pozwoliła - w granicy - wcielić się we wszystkich ludzi lub ściślej: odbić się w oczach wszystkich jako zdolność nieustannej przemiany.<br><br>&lt;tit&gt;Osobowość = działalność&lt;/&gt;<br><br>Jak sprawić, aby pisarz, podbijając czytelnika, nie tracił zarazem poczucia własnej odrębności
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego