Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
im jednocześnie nową cechę - bycia znakiem. Będąc więc nadbudowana na naturze, należy jednak wraz z nią do jednej, tej samej, podlegającej jednakowym prawom rzeczywistości.
Określiliśmy więc genetyczne rozumienie kultury, jakie wyprowadzić można z dzieł Lévi-Straussa.
Przejdźmy obecnie do drugiego strukturalistycznego jej rozumienia. Podstawowym faktem rzucającym się w oczy jest olbrzymia różnorodność zjawisk kulturowych, z których musi zdać sprawę także analiza strukturalna. Pewne wypowiedzi Lévi-Straussa świadczą o tym, iż wiedział on, że dla wytłumaczenia różnorodności kultur trzeba przyjąć wpływ - i to czasami decydujący - uwarunkowań zewnętrznych oraz historii.
"[...] analiza strukturalna - pisał - nie odrzuca więc historii, wręcz przeciwnie, przyznaje jej miejsce na
im jednocześnie nową cechę - bycia znakiem. Będąc więc nadbudowana na naturze, należy jednak wraz z nią do jednej, tej samej, podlegającej jednakowym prawom rzeczywistości.<br>Określiliśmy więc genetyczne rozumienie kultury, jakie wyprowadzić można z dzieł Lévi-Straussa.<br>Przejdźmy obecnie do drugiego strukturalistycznego jej rozumienia. Podstawowym faktem rzucającym się w oczy jest olbrzymia różnorodność zjawisk kulturowych, z których musi zdać sprawę także analiza strukturalna. Pewne wypowiedzi Lévi-Straussa świadczą o tym, iż wiedział on, że dla wytłumaczenia różnorodności kultur trzeba przyjąć wpływ - i to czasami decydujący - uwarunkowań zewnętrznych oraz historii.<br>"[...] analiza strukturalna - pisał - nie odrzuca więc historii, wręcz przeciwnie, przyznaje jej miejsce na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego