Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
w atmosferze zawierającej co najwyżej 1/5 tlenu i wcale nie czują się lepiej, jeśli narażone są na tlen w wyższych stężeniach. Wręcz przeciwnie.
Stwierdzono, że podwyższone (w stosunku do normalnego stężenia w atmosferze) stężenia tlenu niekorzystnie wpływają na rośliny: hamują rozwój chloroplastów, zmniejszają żywotność nasion i rozwój korzeni, stymulują opadanie liści i zwiększają częstość występowania anomalii wzrostu. Piętnastogodzinna ekspozycja na działanie czystego tlenu o ciśnieniu 6 atmosfer (608 kPa) jest zabójcza dla wielu roślin, których obumieranie poprzedzają takie objawy, jak odwodnienie i odbarwienie liści.
Zwierzęta są jeszcze bardziej wrażliwe na działanie podwyższonych ciśnień tlenu. Czysty tlen o ciśnieniu 0,3
w atmosferze zawierającej co najwyżej 1/5 tlenu i wcale nie czują się lepiej, jeśli narażone są na tlen w wyższych stężeniach. Wręcz przeciwnie.<br>Stwierdzono, że podwyższone (w stosunku do normalnego stężenia w atmosferze) stężenia tlenu niekorzystnie wpływają na rośliny: hamują rozwój chloroplastów, zmniejszają żywotność nasion i rozwój korzeni, stymulują opadanie liści i zwiększają częstość występowania anomalii wzrostu. Piętnastogodzinna ekspozycja na działanie czystego tlenu o ciśnieniu 6 atmosfer (608 kPa) jest zabójcza dla wielu roślin, których obumieranie poprzedzają takie objawy, jak odwodnienie i odbarwienie liści.<br>Zwierzęta są jeszcze bardziej wrażliwe na działanie podwyższonych ciśnień tlenu. Czysty tlen o ciśnieniu 0,3
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego