Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
osiągnęły więc zdolność lotu organizmy zwierzęce zajmujące niższe piętra piramidy troficznej. Dopiero za nimi, w ewolucyjnej pogoni, udały się drapieżniki.
Szczególnie sprzyja wykorzystaniu tego sposobu ratowania skóry życie nadrzewne.
Rozwój powierzchni nośnych umożliwiający szybowanie jest rozwiązaniem konstrukcyjnie prostym i zastosowanym w dziesiątkach niezależnych od siebie ciągów ewolucyjnych.
Na zbliżonych zasadach opiera się też przecież rozsiewanie nasion przez rośliny drzewiaste. Łatwiej jednak spadać, niż wznieść się w górę. Oprócz ryb latających i kalmarów, osiągających w wodzie prędkość odpowiednią do stabilnego szybowania w powietrzu, bodaj wszystkie szybujące zwierzęta dokonują skoków z gałęzi drzew.
Ewolucyjne powstanie zdolności aktywnego lotu było bardzo trudne i udało się
osiągnęły więc zdolność lotu organizmy zwierzęce zajmujące niższe piętra piramidy troficznej. Dopiero za nimi, w ewolucyjnej pogoni, udały się drapieżniki.<br>Szczególnie sprzyja wykorzystaniu tego sposobu ratowania skóry życie nadrzewne.<br>Rozwój powierzchni nośnych umożliwiający szybowanie jest rozwiązaniem konstrukcyjnie prostym i zastosowanym w dziesiątkach niezależnych od siebie ciągów ewolucyjnych.<br>Na zbliżonych zasadach opiera się też przecież rozsiewanie nasion przez rośliny drzewiaste. Łatwiej jednak spadać, niż wznieść się w górę. Oprócz ryb latających i kalmarów, osiągających w wodzie prędkość odpowiednią do stabilnego szybowania w powietrzu, bodaj wszystkie szybujące zwierzęta dokonują skoków z gałęzi drzew.<br>Ewolucyjne powstanie zdolności aktywnego lotu było bardzo trudne i udało się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego