Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
mając nawet roszczenia teokratyczne, tzn. może aspirować do tego, by być instancją najwyższą, która decyduje o dobru i złu. Wtedy staje się ideologią. Jeżeli jednak dochodzi do sytuacji, że demokracja dostaje uprawnienia, by o fundamentalnych wartościach etycznych decydować przez głosowanie, to taki relatywizm spotyka się z krytyką Kościoła.
Przecież demokracja opiera się na uznaniu wielości poglądów i tego, że są one równoprawne. A to oznacza, że nie ma jednej absolutnej prawdy dla wszystkich. Wiara w jedną absolutną prawdę i próba jej narzucenia myślącym odmiennie może bardzo łatwo prowadzić do jakiejś formy totalitaryzmu.
Trzeba dostrzec ograniczenia demokracji oraz - co ważne, by zrozumieć, że
mając nawet roszczenia teokratyczne, tzn. może aspirować do tego, by być instancją najwyższą, która decyduje o dobru i złu. Wtedy staje się ideologią. Jeżeli jednak dochodzi do sytuacji, że demokracja dostaje uprawnienia, by o fundamentalnych wartościach etycznych decydować przez głosowanie, to taki relatywizm spotyka się z krytyką Kościoła.<br>Przecież demokracja opiera się na uznaniu wielości poglądów i tego, że są one równoprawne. A to oznacza, że nie ma jednej absolutnej prawdy dla wszystkich. Wiara w jedną absolutną prawdę i próba jej narzucenia myślącym odmiennie może bardzo łatwo prowadzić do jakiejś formy totalitaryzmu. <br>Trzeba dostrzec ograniczenia demokracji oraz - co ważne, by zrozumieć, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego