Typ tekstu: Książka
Autor: Tischner Józef
Tytuł: Świat ludzkiej nadziei. Wybór szkiców filozoficznych 1966-1975
Rok wydania: 1994
Lata powstania: 1966-1975
narusza tej autonomii. Wygląda tak, jakby nie wola była władzą rządzącą wolnością, ale jakby wolność była "władzą" rządzącą wolą. Inaczej mówiąc: to nie wola jest wolna, lecz wolność jest "wolitywna".
Konsekwencje tak zarysowanego doświadczenia wolności idą bardzo daleko. Na niektóre z nich wskazuje jakby mimochodem sama "definicja" wolności.
a) Najpierw otwiera się zadanie bliższego dookreślenia stosunku wolnego wyboru (wolności) do siły realizującej podjęty zamiar. Mimo daleko idącej interioryzacji świadomości wolności, której wyrazem jest wprowadzenie do "definicji" pojęcia "przystępuję do...", moment siły, skie-rowanej na urzeczywistnienie podjętego zamiaru, nie został zagubiony. Przypominają nam go słowa: "żadna siła zewnętrzna nas nie zmusza". Widocznie
narusza tej autonomii. Wygląda tak, jakby nie wola była władzą rządzącą wolnością, ale jakby wolność była "władzą" rządzącą wolą. Inaczej mówiąc: to nie wola jest wolna, lecz wolność jest "wolitywna".<br>Konsekwencje tak zarysowanego doświadczenia wolności idą bardzo daleko. Na niektóre z nich wskazuje jakby mimochodem sama "definicja" wolności.<br>a) Najpierw otwiera się zadanie bliższego dookreślenia stosunku wolnego wyboru (wolności) do siły realizującej podjęty zamiar. Mimo daleko idącej interioryzacji świadomości wolności, której wyrazem jest wprowadzenie do "definicji" pojęcia "przystępuję do...", moment siły, skie-rowanej na urzeczywistnienie podjętego zamiaru, nie został zagubiony. Przypominają nam go słowa: "żadna siła zewnętrzna nas nie zmusza". Widocznie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!