Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Płomyk
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1953
Mostowej i mostu zrobię ja...
- A ja Bramę Rycerską... - Całość zmontujemy my: Kazik, Stefan i ja - dorzucił Wacek. Posypały się zgłoszenia do prac. Każdy chciał coś pięknego wykonać.
Gdy tak patrzyli na wyraźną w zimowe południe panoramę miasta, profesor spytał:
- A jak nazwiecie waszą elektrownię?
Zapanowało milczenie. Po chwili zaczęły padać propozycje: - Toruńska - proponował Stasiek.
- Nie - Pomorska - poprawił Heniek.
- A może - Młodzieżowa? Przecież myśmy ją zaprojektowali.
Ale żadna z tych nazw nie przypadła im do gustu. Wracali zamyśleni do miasta. Gdy weszli w ulicę Kopernika, Stasiek zawołał:
- Już wiem! Nazwijmy elektrownię imieniem Mikołaja Kopernika, który urodził się w Toraniu! Uczcimy imię
Mostowej i mostu zrobię ja... <br>- A ja Bramę Rycerską... - Całość zmontujemy my: Kazik, Stefan i ja - dorzucił Wacek. Posypały się zgłoszenia do prac. Każdy chciał coś pięknego wykonać. <br>Gdy tak patrzyli na wyraźną w zimowe południe panoramę miasta, profesor spytał: <br>- A jak nazwiecie waszą elektrownię? <br>Zapanowało milczenie. Po chwili zaczęły padać propozycje: - Toruńska - proponował Stasiek. <br>- Nie - Pomorska - poprawił Heniek. <br>- A może - Młodzieżowa? Przecież myśmy ją zaprojektowali. <br>Ale żadna z tych nazw nie przypadła im do gustu. Wracali zamyśleni do miasta. Gdy weszli w ulicę Kopernika, Stasiek zawołał: <br>- Już wiem! Nazwijmy elektrownię imieniem Mikołaja Kopernika, który urodził się w Toraniu! Uczcimy imię
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!