Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
poł. XIXw., wielokrotnie przebudowywany. Naprzeciw pałacu neogotycki budynek kuźni, obecnie użytkowany na cele gospodarcze. We wsi wiele chałup szachulcowych. Neogotycki kościół z 1888, d. zbór ewangelicki, neoromański, z 1934.
15km na pn. Kiełpin, wieś przy szosie lokalnej z Radawnicy do Debrzyna, pięknie położona na wys. 150m n.p.m., w pagórkowatej okolicy, nad Jez. Kiełpińskim. Najbliższa okolica pełna zalesionych, pociętych parowami wzgórz, nosi lokalną nazwę "Szwajcarii Kiełpińskiej" i należy do najładniejszych zakątków woj. pilskiego. Wieś wielodrożnicowa, wzmiankowana w 1491. Chałupa z XVIIIw. z narożnym podcieniem. Jez.
Kiełpińskie (21ha) stanowi siedlisko dzikiego ptactwa. Około 1,5km na pd. wsch. jez. Gogolin (19ha
poł. XIXw., wielokrotnie przebudowywany. Naprzeciw pałacu neogotycki budynek kuźni, obecnie użytkowany na cele gospodarcze. We wsi wiele chałup szachulcowych. Neogotycki kościół z 1888, d. zbór ewangelicki, neoromański, z 1934.<br> 15km na pn. Kiełpin, wieś przy szosie lokalnej z Radawnicy do Debrzyna, pięknie położona na wys. 150m n.p.m., w pagórkowatej okolicy, nad Jez. Kiełpińskim. Najbliższa okolica pełna zalesionych, pociętych parowami wzgórz, nosi lokalną nazwę "Szwajcarii Kiełpińskiej" i należy do najładniejszych zakątków woj. pilskiego. Wieś wielodrożnicowa, wzmiankowana w 1491. Chałupa z XVIIIw. z narożnym podcieniem. Jez.<br>Kiełpińskie (21ha) stanowi siedlisko dzikiego ptactwa. Około 1,5km na pd. wsch. jez. Gogolin (19ha
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego