Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
następnie uwłaszczenia zamożniejszych gospodarzy, "bez krzywdy właścicielów dóbr i bez nadwerężenia porządku wewnętrznego".
Projekty te spotkały się jednak z oporem panującej klasy właścicieli ziemskich.
Wobec ciężarów i zniszczeń wojennych oraz upadku kredytu trudno było dziedzicom myśleć o reformowaniu gospodarki i przestawianiu się na służbę najemną. Najważniejszym ich celem było utrzymanie pańszczyzny, dlatego nie chcieli zrzec się swoich praw do ziemi chłopskiej. Wyrazicielem ich interesów stał się minister sprawiedliwości Feliks Łubieński, który z poparciem króla przeforsował w Radzie Stanu rozstrzygnięcie krańcowo niekorzystne dla chłopów.
Dekret królewski z 21 XII 1807 r. uznawał formalnie zasadę wolności chłopa i swobodę umów między nim a
następnie uwłaszczenia zamożniejszych gospodarzy, "bez krzywdy właścicielów dóbr i bez nadwerężenia porządku wewnętrznego".<br>Projekty te spotkały się jednak z oporem panującej klasy właścicieli ziemskich.<br>Wobec ciężarów i zniszczeń wojennych oraz upadku kredytu trudno było dziedzicom myśleć o reformowaniu gospodarki i przestawianiu się na służbę najemną. Najważniejszym ich celem było utrzymanie pańszczyzny, dlatego nie chcieli zrzec się swoich praw do ziemi chłopskiej. Wyrazicielem ich interesów stał się minister sprawiedliwości Feliks Łubieński, który z poparciem króla przeforsował w Radzie Stanu rozstrzygnięcie krańcowo niekorzystne dla chłopów.<br>Dekret królewski z 21 XII 1807 r. uznawał formalnie zasadę wolności chłopa i swobodę umów między nim a
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego