Typ tekstu: Książka
Autor: Jarosz Maria
Tytuł: Samobójstwa
Rok: 1997
socjologii. Znalazło to wyraz w teorii socjologicznej, na którą złożyły się zarówno elementy teorii dezintegracji społecznej Émile Durkheima (której wskaźnikiem było nasilenie samobójstw), jak i rozważania na temat dezintegracji społecznej Willama J. Thomasa i Floriana Znanieckiego, dla których stanowi ona nieodłączny element wiedzy socjologicznej.

Jakkolwiek "dezorganizacja społeczna" (zastępowana niekiedy terminem "patologia społeczna") wyrosła na gruncie obserwacji empirycznych uogólniających doświadczenia procesów migracyjnych, industrializacyjnych i urbanizacyjnych, to prekursorzy tego socjologicznego nurtu, Thomas i Znaniecki uważali, że nie pojawiła się ona nagle w określonym miejscu i czasie zakłócając stan pedindustrialnej harmonii. ((...))

Pierwszą książką w Polsce poświęconą patologii społecznej była opublikowana w 1969 roku Patologia
socjologii. Znalazło to wyraz w teorii socjologicznej, na którą złożyły się zarówno elementy teorii dezintegracji społecznej Émile Durkheima (której wskaźnikiem było nasilenie samobójstw), jak i rozważania na temat dezintegracji społecznej Willama J. Thomasa i Floriana Znanieckiego, dla których stanowi ona nieodłączny element wiedzy socjologicznej.<br><br>Jakkolwiek "dezorganizacja społeczna" (zastępowana niekiedy terminem "patologia społeczna") wyrosła na gruncie obserwacji empirycznych uogólniających doświadczenia procesów migracyjnych, industrializacyjnych i urbanizacyjnych, to prekursorzy tego socjologicznego nurtu, Thomas i Znaniecki uważali, że nie pojawiła się ona nagle w określonym miejscu i czasie zakłócając stan pedindustrialnej harmonii. ((...))<br><br>Pierwszą książką w Polsce poświęconą patologii społecznej była opublikowana w 1969 roku Patologia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego