Typ tekstu: Książka
Autor: Jarosz Maria
Tytuł: Samobójstwa
Rok: 1997
perspektywicznie zintegrować, nie zaś osłabić. Przejawy zjawisk określanych mianem patologii czy dezorganizacji społecznej nie muszą bowiem stanowić zasadniczego zagrożenia dla podstawowych wartości społeczeństwa. Dezorganizacja społeczna uważana jest za uosobienie zła z przyczyn pozamerytorycznych, w wyniku zastosowania ocen wartościujących przez obserwatora oraz członków jego klasy społecznej.

Krytyka kierunku badań określanego jako patologia społeczna uległa z czasem wyraźnemu przewartościowaniu. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte są okresem rozwoju tej problematyki.

Do zbioru "patologia społeczna" (bądź "dezorganizacja społeczna") można zaliczyć kilka co najmniej nurtów i koncepcji analiz. Są to:

1. Koncepcja dewiacji kulturowej. Jej przesłanką jest teza o istnieniu społeczeństwa zorganizowanego (zrównoważonego, normalnego), w którym rozwój
perspektywicznie zintegrować, nie zaś osłabić. Przejawy zjawisk określanych mianem patologii czy dezorganizacji społecznej nie muszą bowiem stanowić zasadniczego zagrożenia dla podstawowych wartości społeczeństwa. Dezorganizacja społeczna uważana jest za uosobienie zła z przyczyn pozamerytorycznych, w wyniku zastosowania ocen wartościujących przez obserwatora oraz członków jego klasy społecznej.<br><br>Krytyka kierunku badań określanego jako patologia społeczna uległa z czasem wyraźnemu przewartościowaniu. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte są okresem rozwoju tej problematyki.<br><br>Do zbioru "patologia społeczna" (bądź "dezorganizacja społeczna") można zaliczyć kilka co najmniej nurtów i koncepcji analiz. Są to:<br><br>1. Koncepcja dewiacji kulturowej. Jej przesłanką jest teza o istnieniu społeczeństwa zorganizowanego (zrównoważonego, normalnego), w którym rozwój
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego