Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
obsypywanych dolarami przez CIA. Prasa podziemna stanu wojennego przedstawiała z kolei ludzi władzy jako zdrajców ojczyzny, a ponadto, wykorzystując analogie z hitlerowską okupacją, jako katów, oprawców, gestapowców, a ich sojuszników jako kolaborantów.
Niewiele samousprawiedliwiającej pociechy jest w tym, że to władza - znacznie wcześniej atakując bezbronnych - rozpoczęła licytowanie się polskością i patriotyzmem. Istotne bowiem jest co innego: że walka o to, kto kogo polskością przebije, przelicytuje; kto kogo antypolskością napiętnuje - działała destrukcyjnie i paraliżująco. Paczyła kulturę i sumienia. Najgorsze zaś było to, że destrukcja owa jakoś uchodziła uwagi piszących, nie spostrzeżono w porę zła, jakie niesie.
Adam Michnik, który jeszcze w końcu
obsypywanych dolarami przez CIA. Prasa podziemna stanu wojennego przedstawiała z kolei ludzi władzy jako zdrajców ojczyzny, a ponadto, wykorzystując analogie z hitlerowską okupacją, jako katów, oprawców, gestapowców, a ich sojuszników jako kolaborantów.<br> Niewiele samousprawiedliwiającej pociechy jest w tym, że to władza - znacznie wcześniej atakując bezbronnych - rozpoczęła licytowanie się polskością i patriotyzmem. Istotne bowiem jest co innego: że walka o to, kto kogo polskością przebije, przelicytuje; kto kogo antypolskością napiętnuje - działała destrukcyjnie i paraliżująco. Paczyła kulturę i sumienia. Najgorsze zaś było to, że destrukcja owa jakoś uchodziła uwagi piszących, nie spostrzeżono w porę zła, jakie niesie.<br> Adam Michnik, który jeszcze w końcu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego