Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
niepodległościowych, zmierzających do zerwania z caratem.

32. Szlacheccy rewolucjoniści

Kongres wiedeński przywrócił w Europie rządy monarchów z Bożej łaski wspartych na arystokracji i klerze, zlekceważył też dążenia narodowe Włoch i Niemiec, rozbudzone w okresie wojen rewolucyjnych i napoleońskich. Przeciwko systemowi restauracji sprzymierzały się postępowe elementy uboższej szlachty, burżuazji, inteligencji i plebsu miejskiego; krzewiły się związki tajne, wywodzące się ze wzorów masońskich, lecz powiązane w nowej, bardziej radykalnej organizacji międzynarodowej karbonariuszy (węglarzy). Jej dziełem stały się w 1820 r. rewolucje, które wybuchły w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech i zostały stłumione przez siły zbrojne Świętego Przymierza.
W Polsce aspiracje wolnościowe wiązały się
niepodległościowych, zmierzających do zerwania z caratem.<br><br>32. Szlacheccy rewolucjoniści<br><br>Kongres wiedeński przywrócił w Europie rządy monarchów z Bożej łaski wspartych na arystokracji i klerze, zlekceważył też dążenia narodowe Włoch i Niemiec, rozbudzone w okresie wojen rewolucyjnych i napoleońskich. Przeciwko systemowi restauracji sprzymierzały się postępowe elementy uboższej szlachty, burżuazji, inteligencji i plebsu miejskiego; krzewiły się związki tajne, wywodzące się ze wzorów masońskich, lecz powiązane w nowej, bardziej radykalnej organizacji międzynarodowej karbonariuszy (węglarzy). Jej dziełem stały się w 1820 r. rewolucje, które wybuchły w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech i zostały stłumione przez siły zbrojne Świętego Przymierza.<br>W Polsce aspiracje wolnościowe wiązały się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!