Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
niepodległościowych, zmierzających do zerwania z caratem.

32. Szlacheccy rewolucjoniści

Kongres wiedeński przywrócił w Europie rządy monarchów z Bożej łaski wspartych na arystokracji i klerze, zlekceważył też dążenia narodowe Włoch i Niemiec, rozbudzone w okresie wojen rewolucyjnych i napoleońskich. Przeciwko systemowi restauracji sprzymierzały się postępowe elementy uboższej szlachty, burżuazji, inteligencji i plebsu miejskiego; krzewiły się związki tajne, wywodzące się ze wzorów masońskich, lecz powiązane w nowej, bardziej radykalnej organizacji międzynarodowej karbonariuszy (węglarzy). Jej dziełem stały się w 1820 r. rewolucje, które wybuchły w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech i zostały stłumione przez siły zbrojne Świętego Przymierza.
W Polsce aspiracje wolnościowe wiązały się
niepodległościowych, zmierzających do zerwania z caratem.<br><br>32. Szlacheccy rewolucjoniści<br><br>Kongres wiedeński przywrócił w Europie rządy monarchów z Bożej łaski wspartych na arystokracji i klerze, zlekceważył też dążenia narodowe Włoch i Niemiec, rozbudzone w okresie wojen rewolucyjnych i napoleońskich. Przeciwko systemowi restauracji sprzymierzały się postępowe elementy uboższej szlachty, burżuazji, inteligencji i plebsu miejskiego; krzewiły się związki tajne, wywodzące się ze wzorów masońskich, lecz powiązane w nowej, bardziej radykalnej organizacji międzynarodowej karbonariuszy (węglarzy). Jej dziełem stały się w 1820 r. rewolucje, które wybuchły w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech i zostały stłumione przez siły zbrojne Świętego Przymierza.<br>W Polsce aspiracje wolnościowe wiązały się
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!