Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 15/03
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
przez Słońce żeglować pomiędzy planetami.

Planetary Society utworzone przez astronoma Carla Sagana wybudowało prototyp pojazdu kosmicznego, który będzie napędzany przez cząsteczki światła - fotony. Statek ma 27-metrowe żagle i najprawdopodobniej zostanie wystrzelony z pokładu rosyjskiej łodzi podwodnej z obszaru Morza Barentsa.
Ma zostać wystrzelony w specjalnie do tego przygotowanym międzykontynentalnym pocisku balistycznym. Koszt całej misji wyniesie około 4 miliony dolarów.
Żeglowanie dzięki energii promieni słonecznych będzie możliwe pomiędzy Merkurym a Jowiszem. Z obliczeń wynika bowiem, że dalej niż za orbitą Jowisza jest po prostu za mało światła, więc i energia z niego uzyskana nie wystarczyłaby do poruszenia statku.
(PAP)


strona 13
Poczta
przez Słońce żeglować pomiędzy planetami.&lt;/&gt;<br><br>Planetary Society utworzone przez astronoma Carla Sagana wybudowało prototyp pojazdu kosmicznego, który będzie napędzany przez cząsteczki światła - fotony. Statek ma 27-metrowe żagle i najprawdopodobniej zostanie wystrzelony z pokładu rosyjskiej łodzi podwodnej z obszaru Morza Barentsa.<br>Ma zostać wystrzelony w specjalnie do tego przygotowanym międzykontynentalnym pocisku balistycznym. Koszt całej misji wyniesie około 4 miliony dolarów.<br>Żeglowanie dzięki energii promieni słonecznych będzie możliwe pomiędzy Merkurym a Jowiszem. Z obliczeń wynika bowiem, że dalej niż za orbitą Jowisza jest po prostu za mało światła, więc i energia z niego uzyskana nie wystarczyłaby do poruszenia statku.&lt;/&gt;<br>&lt;au&gt;(PAP)&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="news"&gt;<br>strona 13<br>&lt;tit&gt;Poczta
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego