Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
z cyklu O) badaczka mówi o rozdrabnianiu się podmiotu w świecie i jego jednoczesnej, jakby niesprzecznej z tym procesem, autokoncentracji. Przyjrzyjmy się temu utworowi:

Zgadzam się z Sobolewską, póki pisze, że to świat - poprzez agresywny mechanizm przemiany wszystkiego - rozdrabnia wewnętrzną bryłę podmiotu, ale czy ten wiersz pozwala twierdzić, że podmiot poddaje się temu rozdrobnieniu bez oporu? Czy nie jest raczej tak, że uczestnicząc nie do końca dobrowolnie w ruchu materii, podmiot musi się co jakiś czas kontrolnie "zbiegać" i odnajdować, choćby na moment, poczucie spokoju, odpoczynku i równowagi?
Wyraźnie o taką potrzebę spokoju tu chodzi, stąd aluzja do fraszki Kochanowskiego. Jednocześnie Białoszewski
z cyklu O) badaczka mówi o rozdrabnianiu się podmiotu w świecie i jego jednoczesnej, jakby niesprzecznej z tym procesem, autokoncentracji. Przyjrzyjmy się temu utworowi:<br>&lt;gap&gt;<br>Zgadzam się z Sobolewską, póki pisze, że to świat - poprzez agresywny mechanizm przemiany wszystkiego - rozdrabnia wewnętrzną bryłę podmiotu, ale czy ten wiersz pozwala twierdzić, że podmiot poddaje się temu rozdrobnieniu bez oporu? Czy nie jest raczej tak, że uczestnicząc nie do końca dobrowolnie w ruchu materii, podmiot musi się co jakiś czas kontrolnie "zbiegać" i odnajdować, choćby na moment, poczucie spokoju, odpoczynku i równowagi?<br>Wyraźnie o taką potrzebę spokoju tu chodzi, stąd aluzja do fraszki Kochanowskiego. Jednocześnie Białoszewski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego