Typ tekstu: Książka
Autor: Adamski Jerzy
Tytuł: Świat jako niespełnienie albo samobójstwo Don Juana
Rok: 2000
cmentarzu? W odpowiedzi słyszy: "Daj rękę". Czyż w takich okolicznościach nie znaczy to: "Sam cię zaprowadzę"? Podaje rękę i wtedy okazuje się, że właśnie zostanie pokarany śmiercią, porażony i spalony. I że jest to kara boża. Dlaczego więc jest taka podstępna, nielojalna, oszukańcza? A skoro jest boża, lecz wymierzona tak podle, to za co właściwie?
Może za podłość zadeklarowanej hipokryzji, za próby matactwa, za oszustwo, nielojalność i podstęp obłudy? Miałby więc rację Sganarel, który to właśnie uważa za grzech największy, jakiego sprawiedliwe Niebiosa nikomu nigdy nie wybaczą?
Czy też może jest to kara za nieustanną i nieustępliwą prowokację uwodziciela i zwodziciela
cmentarzu? W odpowiedzi słyszy: "Daj rękę". Czyż w takich okolicznościach nie znaczy to: "Sam cię zaprowadzę"? Podaje rękę i wtedy okazuje się, że właśnie zostanie pokarany śmiercią, porażony i spalony. I że jest to kara boża. Dlaczego więc jest taka podstępna, nielojalna, oszukańcza? A skoro jest boża, lecz wymierzona tak podle, to za co właściwie?<br>Może za podłość zadeklarowanej hipokryzji, za próby matactwa, za oszustwo, nielojalność i podstęp obłudy? Miałby więc rację Sganarel, który to właśnie uważa za grzech największy, jakiego sprawiedliwe Niebiosa nikomu nigdy nie wybaczą?<br>Czy też może jest to kara za nieustanną i nieustępliwą prowokację uwodziciela i zwodziciela
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego