Typ tekstu: Książka
Autor: Teplicki Zbigniew
Tytuł: Wielcy Indianie Ameryki Północnej
Rok: 1994
morzu biedy, zacofania i upośledzenia rdzennej ludności.

Wydawać by się mogło, że Indianie, ludzie nie znający pisma, koła, prochu, pieniędzy, rządu centralnego, a też różniący się między sobą wyobrażeniami o siłach nadprzyrodzonych i kultami religijnymi - nie mogli wnieść wiele do skarbnicy wspólnego dorobku ludzkości. Nic bardziej mylnego!
Od Indian pochodzi pokarm milionów ludzi na ziemskim globie, jak kukurydza, którą uprawiali już dwa i pół tysiąca lat przed naszą erą, dynie i fasola - uprawy o półtora tysiąca lat młodsze, a ponadto bataty, orzeszki i in.
Prawie połowa nazw stanów w USA wywodzi się od nazw plemion lub od słów idiańskich: Massachusetts, Illinois
morzu biedy, zacofania i upośledzenia rdzennej ludności.<br><br>Wydawać by się mogło, że Indianie, ludzie nie znający pisma, koła, prochu, pieniędzy, rządu centralnego, a też różniący się między sobą wyobrażeniami o siłach nadprzyrodzonych i kultami religijnymi - nie mogli wnieść wiele do skarbnicy wspólnego dorobku ludzkości. Nic bardziej mylnego!<br>Od Indian pochodzi pokarm milionów ludzi na ziemskim globie, jak kukurydza, którą uprawiali już dwa i pół tysiąca lat przed naszą erą, dynie i fasola - uprawy o półtora tysiąca lat młodsze, a ponadto bataty, orzeszki i in.<br>Prawie połowa nazw stanów w USA wywodzi się od nazw plemion lub od słów idiańskich: Massachusetts, Illinois
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego