Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
na uczestników frondy we Francji czy rzekomych spisków w Rosji.
Polskich rokoszy również dlatego nie sposób uznać za przełomy, że w XVII stuleciu przyczyniały się jedynie do petryfikacji ustroju Rzeczypospolitej. Inna sprawa, że o ile pod Guzowem (1607) poległo w sumie zaledwie sto kilkadziesiąt osób, to pod Mątwami (1666) zaległo pole bitwy blisko cztery tysiące trupów. "Najlepsze pułki dworskie ze szkoły Czarnieckiego padły wśród ogólnej klęski pod ciosami rozwścieczonych rokoszan"#napisał Władysław Konopczyński.
Jeszcze więcej ofiar pochłonęła konfederacja barska.
Należy do nich doliczyć również i tych jej uczestników, którzy zmarli między innymi na Syberii, wywiezieni tam przez władze rosyjskie.
Interwencja obcego mocarstwa
na uczestników frondy we Francji czy rzekomych spisków w Rosji.<br>Polskich rokoszy również dlatego nie sposób uznać za przełomy, że w XVII stuleciu przyczyniały się jedynie do petryfikacji ustroju Rzeczypospolitej. Inna sprawa, że o ile pod Guzowem (1607) poległo w sumie zaledwie sto kilkadziesiąt osób, to pod Mątwami (1666) zaległo pole bitwy blisko cztery tysiące trupów. "Najlepsze pułki dworskie ze szkoły Czarnieckiego padły wśród ogólnej klęski pod ciosami rozwścieczonych rokoszan"#napisał Władysław Konopczyński.<br>Jeszcze więcej ofiar pochłonęła konfederacja barska.<br>Należy do nich doliczyć również i tych jej uczestników, którzy zmarli między innymi na Syberii, wywiezieni tam przez władze rosyjskie.<br>Interwencja obcego mocarstwa
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego