Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
krawędzi szczęki (ryc. 10.4). Początkowe stadium tego procesu rozpoznawalne jest u ryb formacji Santana, zaawansowanie cechuje Sardinioides z cenomanu Libanu, najstarszego przedstawiciela linii głębinowych Myctophidae. Ryby te, znane między innymi z batypelagicznych oligoceńskich zespołów fliszu karpackiego, cechuje wtórny zanik pęcherza pławnego i rozwój narządów świetlnych. Z Sardinioides wywodzą się ponadto ryby łososiowate, dziś łatwo rozpoznawalne po małej dodatkowej płetwie grzbietowej (tłuszczowej), która jednak, nie mając szkieletu, nie zachowuje się w stanie kopalnym.
Okoniowate Komplikowanie się układów pokarmowych w przydennych biocenozach,
kiedy już same ryby cienkołuskie stawały się ofiarami innych ryb cienkołuskich, przywróciło znaczenie biernej ochronie przed drapieżnikami.
Cenomańska Ctenothrissa jest
krawędzi szczęki (ryc. 10.4). Początkowe stadium tego procesu rozpoznawalne jest u ryb formacji Santana, zaawansowanie cechuje Sardinioides z cenomanu Libanu, najstarszego przedstawiciela linii głębinowych Myctophidae. Ryby te, znane między innymi z batypelagicznych oligoceńskich zespołów fliszu karpackiego, cechuje wtórny zanik pęcherza pławnego i rozwój narządów świetlnych. Z Sardinioides wywodzą się ponadto ryby łososiowate, dziś łatwo rozpoznawalne po małej dodatkowej płetwie grzbietowej (tłuszczowej), która jednak, nie mając szkieletu, nie zachowuje się w stanie kopalnym.<br>Okoniowate Komplikowanie się układów pokarmowych w przydennych biocenozach,<br>kiedy już same ryby cienkołuskie stawały się ofiarami innych ryb cienkołuskich, przywróciło znaczenie biernej ochronie przed drapieżnikami.<br>Cenomańska Ctenothrissa jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego