Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
Powszechne oburzenie wywoływał sposób życia nowego władcy - przeciągające się do późnej nocy uczty oraz tańce, różniące się od znanych na polskich dworach.

Nieporozumienia dotyczące sposobu rządzenia i stylu życia sprawiły, że utrzymywało się napięcie między Henrykiem i jego otoczeniem a poddanymi, i to zarówno senatorami, jak i szlachtą czy krakowskim pospólstwem.

Niebawem, w czerwcu, Henryk odebrał wiadomość o śmierci brata, króla Francji.
Kilka dni później, potajemnie, nie zasięgnąwszy rady senatu, nocą, w przebraniu, opuścił Wawel i udał się pospiesznie w kierunku granicy. Odjazd króla zauważono jednak i natychmiast wyruszyła za nim pogoń, która dopędziła władcę tuż za granicą.
Henryk, nie zatrzymując
Powszechne oburzenie wywoływał sposób życia nowego władcy - przeciągające się do późnej nocy uczty oraz tańce, różniące się od znanych na polskich dworach.<br><br>Nieporozumienia dotyczące sposobu rządzenia i stylu życia sprawiły, że utrzymywało się napięcie między Henrykiem i jego otoczeniem a poddanymi, i to zarówno senatorami, jak i szlachtą czy krakowskim pospólstwem.<br><br>Niebawem, w czerwcu, Henryk odebrał wiadomość o śmierci brata, króla Francji.<br>Kilka dni później, potajemnie, nie zasięgnąwszy rady senatu, nocą, w przebraniu, opuścił Wawel i udał się pospiesznie w kierunku granicy. Odjazd króla zauważono jednak i natychmiast wyruszyła za nim pogoń, która dopędziła władcę tuż za granicą.<br>Henryk, nie zatrzymując
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego