Typ tekstu: Książka
Autor: Pankowski Marian
Tytuł: Ksiądz Helena
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1990
twarz) i co z tego wynika? (ściszy głos) Sekty... sekty... gdzie znowu czystość jest w cenie... i gdzie możesz... ,,klęczeć w prochu"... słowo starożytne nad sobą słysząc... i słyszeć bicie własnego serca... znowu dziecięcego. (podaje jej rękę; patrzą na siebie z jakąś aż nieprzyjemną przenikliwością. Światło wygasa najpierw na nich, potem na krucyfiksie z kości słoniowej i hebanu)
Półmrok w kaplicy. Wchodzi KSIĄDZ HELENA i zapala świecę. Siada w konfesjonale. Słychać kroki miarowe. Z mroku wynurza się pierwszy parafianin; klęka przy konfesjonale.
MĘŻCZYZNA Chciałbym się wyspowiadać.
KSIĄDZ HELENA po kilku sekundach Odmawiaj... Spowiedź powszechną.
MĘŻCZYZNA To wszystko było tak dawno...
KSIĄDZ
twarz) i co z tego wynika? (ściszy głos) Sekty... sekty... gdzie znowu czystość jest w cenie... i gdzie możesz... ,,klęczeć w prochu"... słowo starożytne nad sobą słysząc... i słyszeć bicie własnego serca... znowu dziecięcego. (podaje jej rękę; patrzą na siebie z jakąś aż nieprzyjemną przenikliwością. Światło wygasa najpierw na nich, potem na krucyfiksie z kości słoniowej i hebanu)<br>Półmrok w kaplicy. Wchodzi KSIĄDZ HELENA i zapala świecę. Siada w konfesjonale. Słychać kroki miarowe. Z mroku wynurza się pierwszy parafianin; klęka przy konfesjonale.<br>MĘŻCZYZNA Chciałbym się wyspowiadać.<br>KSIĄDZ HELENA po kilku sekundach Odmawiaj... Spowiedź powszechną.<br>MĘŻCZYZNA To wszystko było tak dawno...<br>KSIĄDZ
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego