Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
tak. Szczodrze nakreślone postaci Szekspira mają niewątpliwie wiele cech całkiem indywidualnych, ale zarazem znaczenie ich wykracza poza nie same: przeważnie podsuwają nam pogłębioną teorię swych najbardziej wyrazistych cech".
Są tak wyraziste dzięki genialnemu przedstawieniu namiętności „w najszerszym sensie tego słowa, obejmującym każdy stan duszy, każdy nastrój, od obojętności czy poufałego żartu aż po najbardziej gwałtowną wściekłość i rozpacz", toteż w jego dramatach, tak jak w rzeczywistości, „potężne namiętności elektryzują całość sił ducha, a u natur bogatych znajdują też naładowany treścią i plastyczny wyraz".
Pojęcie prawdy w dramacie Schlegel rozpatrywał pod względem przedstawionej w utworze całościowej wizji świata, a nie
tak. &lt;gap&gt; Szczodrze nakreślone postaci Szekspira mają niewątpliwie wiele cech całkiem indywidualnych, ale zarazem znaczenie ich wykracza poza nie same: przeważnie podsuwają nam pogłębioną teorię swych najbardziej wyrazistych cech"&lt;/&gt;.<br>Są tak wyraziste dzięki genialnemu przedstawieniu namiętności &lt;q&gt;&#132;w najszerszym sensie tego słowa, obejmującym każdy stan duszy, każdy nastrój, od obojętności czy poufałego żartu aż po najbardziej gwałtowną wściekłość i rozpacz"&lt;/&gt;, toteż w jego dramatach, tak jak w rzeczywistości, &lt;q&gt;&#132;potężne namiętności elektryzują całość sił ducha, a u natur bogatych znajdują też naładowany treścią i plastyczny wyraz"&lt;/&gt;.<br>Pojęcie prawdy w dramacie Schlegel rozpatrywał pod względem przedstawionej w utworze całościowej wizji świata, a nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego