Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
barn (b) o wymiarze 1028 2. Wielkość ta wzięła się stąd, że przeciętny rozmiar jąder jest rzędu ((...)). Stąd barn jest jednostką rzędu wielkości przekroju jądra. Określając dokładniej - promień jądra ((...)). Dla jądra o średniej masie, np. ((...)). Jest to tzw. geometryczny przekrój czynny.
Barn jest jednostką bardzo dużą, jak się okazało w praktyce oznaczania przekrojów czynnych. Często używa się mniejszych jednostek pochodnych: milibarn (mb)1031 2 i mikrobarn (b)=1034 2.
Przekrój czynny można również określać prawem wykładniczym w analogii do równania absorpcji promieniowania. Poniżej użyto praktycznej jednostki cm (102m).
Jeżeli na tarczę pada w danej chwili liczba cząstek I, w jednym cm3
barn (b) o wymiarze 1028 2. Wielkość ta wzięła się stąd, że przeciętny rozmiar jąder jest rzędu ((...)). Stąd barn jest jednostką rzędu wielkości przekroju jądra. Określając dokładniej - promień jądra ((...)). Dla jądra o średniej masie, np. ((...)). Jest to tzw. geometryczny przekrój czynny.<br> Barn jest jednostką bardzo dużą, jak się okazało w praktyce oznaczania przekrojów czynnych. Często używa się mniejszych jednostek pochodnych: milibarn (mb)1031 2 i mikrobarn (b)=1034 2.<br> Przekrój czynny można również określać prawem wykładniczym w analogii do równania absorpcji promieniowania. Poniżej użyto praktycznej jednostki cm (102m).<br> Jeżeli na tarczę pada w danej chwili liczba cząstek I, w jednym cm3
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego