Typ tekstu: Książka
Autor: Zielińska Teresa
Tytuł: Maszyny kroczące
Rok: 2003
pomiędzy potencjometrem wskazującym wartość zadaną a potencjometrem mierzącym wartość aktualną.
Wadą jest niska rozdzielczość, nieliniowość obserwowana w wynikach pomiarów
i podatność na zakłócenia. Silniki z wbudowanymi układami samokorekcji z wykorzystaniem potencjometrów nazywane są serwosilnikami.
Sprzężenie tachometryczne (prędkościowe) polega na generowaniu przez prądnicę
tachometryczną połączoną z wałem silnika napięcia proporcjonalnego do prędkości obrotowej.
Porównanie tego napięcia z napięciem sterującym silnikiem daje sygnał błędu.
Jak widać, sprzężenie realizowane jest też sprzętowo. To sprzężenie zwrotne stosuje się w systemach, gdzie istotny jest precyzyjny pomiar oraz utrzymanie zadanej prędkości obrotowej (sprzężenie od prędkości). Wadą są duże wymiary urządzenia oraz jego niedługi czas życia.
Kolejny rodzaj sprzężenia
pomiędzy potencjometrem wskazującym wartość zadaną a potencjometrem mierzącym wartość aktualną. <br>Wadą jest niska rozdzielczość, nieliniowość obserwowana w wynikach pomiarów<br>i podatność na zakłócenia. Silniki z wbudowanymi układami samokorekcji z wykorzystaniem potencjometrów nazywane są serwosilnikami. <br>Sprzężenie tachometryczne (prędkościowe) polega na generowaniu przez prądnicę <br>tachometryczną połączoną z wałem silnika napięcia proporcjonalnego do prędkości obrotowej. <br>Porównanie tego napięcia z napięciem sterującym silnikiem daje sygnał błędu. <br>Jak widać, sprzężenie realizowane jest też sprzętowo. To sprzężenie zwrotne stosuje się w systemach, gdzie istotny jest precyzyjny pomiar oraz utrzymanie zadanej prędkości obrotowej (sprzężenie od prędkości). Wadą są duże wymiary urządzenia oraz jego niedługi czas życia. <br>Kolejny rodzaj sprzężenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego