Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura i Społeczeństwo
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1977
Wszak również w naukach dedukcyjnych — takich jak matematyka i logika formalna — są wysuwane próbnie pewne twierdzenia jako hipotezy, które należy uzasadnić i udowodnić. W nich też istnieje faza postawienia twierdzenia, wysunięcie go jako hipotezy, którą należy uzasadnić, posługując się arsenałem środków metod dedukcyjnych. Metody dedukcyjne stanowią niezbędne ogniwo procedury nauk empirycznych — wyprowadzania z ogólnej hipotezy wniosków oraz porównywania hipotezy z istniejącymi teoriami. Poszukując wśród wielości metod naukowych wspólnych wzorców pracy naukowej, dochodzimy do jednej połączonej metody odkrywania i uzasadniania hipotez, łączącej metody diagnostyczne i indukcyjne, metody heurystyczne i uzasadniające.
W ten sposób podchodzimy do systematyki metod naukowych, którą
Wszak również w naukach dedukcyjnych &#151; takich jak matematyka i logika formalna &#151; są wysuwane próbnie pewne twierdzenia jako hipotezy, które należy uzasadnić i udowodnić. W nich też istnieje faza postawienia twierdzenia, wysunięcie go jako hipotezy, którą należy uzasadnić, posługując się arsenałem środków metod dedukcyjnych. Metody dedukcyjne stanowią niezbędne ogniwo procedury nauk empirycznych &#151; wyprowadzania z ogólnej hipotezy wniosków oraz porównywania hipotezy z istniejącymi teoriami. Poszukując wśród wielości metod naukowych wspólnych wzorców pracy naukowej, dochodzimy do jednej połączonej metody odkrywania i uzasadniania hipotez, łączącej metody diagnostyczne i indukcyjne, metody heurystyczne i uzasadniające.<br>W ten sposób podchodzimy do systematyki metod naukowych, którą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!