Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Na oścież
Nr: 4 (60)
Miejsce wydania: Bydgoszcz
Rok: 1999
Śląsku. Po niepomyślnych dla Polski wynikach plebiscytu wziął czynny udział w powstaniach, był również dyktatorem III Powstania Śląskiego. Od samego początku był również przywódcą, a od 1931 roku prezesem Zarządu Głównego Chrześcijańskiej Demokracji.
W czasach II Rzeczpospolitej pełnił wysokie funkcje rządowe i polityczne. Był posłem, senatorem, wicepremierem i ministrem.
Jako przeciwnik Józefa Piłsudskiego trafił, wraz z działaczami 'centrolewicy" do więzienia. Po wyjściu z niego związał się z obozem Stronnictwa Pracy, a w latach 1937-39 był prezesem Zarządu Głównego Stronnictwa. Wojciech Korfanty był również wydawcą i redaktorem gazety "Rzeczpospolita" oraz redaktorem naczelnym pisma "Polonia".
Zmarł w swej rodzinnej miejscowości Sadzawce 17
Śląsku. Po niepomyślnych dla Polski wynikach plebiscytu wziął czynny udział w powstaniach, był również dyktatorem III Powstania Śląskiego. Od samego początku był również przywódcą, a od 1931 roku prezesem Zarządu Głównego Chrześcijańskiej Demokracji. <br> W czasach II Rzeczpospolitej pełnił wysokie funkcje rządowe i polityczne. Był posłem, senatorem, wicepremierem i ministrem. <br> Jako przeciwnik Józefa Piłsudskiego trafił, wraz z działaczami 'centrolewicy" do więzienia. Po wyjściu z niego związał się z obozem Stronnictwa Pracy, a w latach 1937-39 był prezesem Zarządu Głównego Stronnictwa. Wojciech Korfanty był również wydawcą i redaktorem gazety "Rzeczpospolita" oraz redaktorem naczelnym pisma "Polonia". <br>Zmarł w swej rodzinnej miejscowości Sadzawce 17
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego