Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
przede wszystkim komediopisarze oświecenia, czego najlepszym przykładem Zabłocki), zachowując z oryginału tylko "plantę i intrygę". Zasada polonizowania jest tu deklaracją ciągłości kultury i prawa do oryginalnego przetwarzania tradycji. Filemon z Aten (ok. 361-263 p.n.e.) był autorem około stu komedii, z których tylko dwie zachowały się właśnie w przeróbce Plauta: obok Kupca (Emporos, Mercator) wziął Plaut od swego greckiego poprzednika Skarb (Thesauron) i przerobił go, przenosząc akcję do Rzymu. Tak powstał Trinummus. Ciekliński zrobił to z Plautem, co ów z Filemonem. Humanizm szesnastowieczny tak traktował puściznę po Rzymie jak Rzym po Grecji.
Bohaterami polskiej komedii są: "Sędzisławski i Dobrochowski
przede wszystkim komediopisarze oświecenia, czego najlepszym przykładem Zabłocki), zachowując z oryginału tylko "plantę i intrygę". Zasada polonizowania jest tu deklaracją ciągłości kultury i prawa do oryginalnego przetwarzania tradycji. Filemon z Aten (ok. 361-263 p.n.e.) był autorem około stu komedii, z których tylko dwie zachowały się właśnie w przeróbce Plauta: obok Kupca (Emporos, Mercator) wziął Plaut od swego greckiego poprzednika Skarb (Thesauron) i przerobił go, przenosząc akcję do Rzymu. Tak powstał Trinummus. Ciekliński zrobił to z Plautem, co ów z Filemonem. Humanizm szesnastowieczny tak traktował puściznę po Rzymie jak Rzym po Grecji.<br>Bohaterami polskiej komedii są: "Sędzisławski i Dobrochowski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!