Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
kolejne teatrzyki. Ważne miejsce zajmował wśród nich otwarty w 1806 roku teatrzyk Variétés, grywający przede wszystkim przekłady teatralnych nowości europejskich (często raczej przeróbki niż przekłady, dopasowywane do paryskich zwyczajów i cenzury). Tu między innymi wprowadzono Marię Stuart Schillera (1820 r.; pod rządami Napoleona dzieł Schillera nie było wolno wystawiać) w przeróbce Aleksandra Duvala. Także Fausta wystawiały najpierw teatry bulwarowe, w poetyce teatru cudów; po raz pierwszy w 1827 roku, ale druga inscenizacja, w 1828 w Porte-Saint-Martin, zachwyciła recenzentów; najbardziej podobał się "piekielny walc" w wykonaniu Fryderyka Lemaître i Marie Dorval.
Repertuar klasyczny, grywany w Comédie Française, był potężnie zasilany
kolejne teatrzyki. Ważne miejsce zajmował wśród nich otwarty w 1806 roku teatrzyk Variétés, grywający przede wszystkim przekłady teatralnych nowości europejskich (często raczej przeróbki niż przekłady, dopasowywane do paryskich zwyczajów i cenzury). Tu między innymi wprowadzono Marię Stuart Schillera (1820 r.; pod rządami Napoleona dzieł Schillera nie było wolno wystawiać) w przeróbce Aleksandra Duvala. Także Fausta wystawiały najpierw teatry bulwarowe, w poetyce teatru cudów; po raz pierwszy w 1827 roku, ale druga inscenizacja, w 1828 w Porte-Saint-Martin, zachwyciła recenzentów; najbardziej podobał się "piekielny walc" w wykonaniu Fryderyka Lemaître i Marie Dorval.<br>Repertuar klasyczny, grywany w Comédie Française, był potężnie zasilany
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!