Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Motor
Nr: 38
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1975
względem edytorskim. (pom)


Bezpieczeństwo ruchu

HAMOWANIE
Proces zatrzymania samochodu ma złożony przebieg. Zaczyna się od tego, że najpierw dostrzegamy jakąś przeszkodę bądź niebezpieczeństwo na drodze. Następnie analizujemy i oceniamy sytuację, aby powziąć decyzję: hamujemy!
Dopiero w tym momencie zdejmujemy nogę z pedału przyspieszenia i przenosimy ją na hamulec. Zaczynamy go przyciskać i początkowo likwidujemy Luzy w układzie hamulcowym, a potem powodujemy zetknięcie okładzin szczęk hamulcowych z bieżnikami bębnów. W zależności od ich stanu oraz siły nacisku - samochód zaczyna zmniejszać prędkość i po przejechaniu jeszcze jakiegoś odcinka drogi - staje.
Zastanówmy się, jak długo to trwało? Czas, który minął od momentu dostrzeżenia przeszkody
względem edytorskim. &lt;au&gt;(pom)&lt;/au&gt;&lt;/div&gt;<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;page nr=13&gt; &lt;div&gt;&lt;tit&gt;Bezpieczeństwo ruchu&lt;/tit&gt;<br>&lt;gap&gt;<br>&lt;tit1&gt;HAMOWANIE&lt;/tit1&gt; <br>Proces zatrzymania samochodu ma złożony przebieg. Zaczyna się od tego, że najpierw dostrzegamy jakąś przeszkodę bądź niebezpieczeństwo na drodze. Następnie analizujemy i oceniamy sytuację, aby powziąć decyzję: hamujemy!<br>Dopiero w tym momencie zdejmujemy nogę z pedału przyspieszenia i przenosimy ją na hamulec. Zaczynamy go przyciskać i początkowo likwidujemy Luzy w układzie hamulcowym, a potem powodujemy zetknięcie okładzin szczęk hamulcowych z bieżnikami bębnów. W zależności od ich stanu oraz siły nacisku - samochód zaczyna zmniejszać prędkość i po przejechaniu jeszcze jakiegoś odcinka drogi - staje.<br>Zastanówmy się, jak długo to trwało? Czas, który minął od momentu dostrzeżenia przeszkody
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego