Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 50
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
Tomasz z Akwinu, dla Profesora nie tyle Mistrz odpowiedzi, ile Mistrz pytań skierowanych do rzeczywistości; Mistrz zachęcający do podjęcia trudów związanych z poszukiwaniem prawdy.
Metafizykę Tomasza Stefan Swieżawski określa jako owoc "czystego poszukiwania prawdy" (s. 37) w duchu obiektywizmu i realizmu.
Wartość, której dopiero się szuka, pozostaje zawsze, w jakimś przynajmniej stopniu, tajemnicą.
Istnienie jako pierwsza doskonałość bytu (zarówno Absolutu jak i stworzenia) jest tajemnicą.
Stąd słowo "tajemnica", uporczywie powracające w tytułach Profesora.
Zachęta zaś do studium myśli św. Tomasza nie oznacza mobilizacji do przeżuwania tego, co już wieki temu zrobił św. Tomasz, ani do bezmyślnego powtarzania koncepcji Akwinaty.
Profesor zachęca
Tomasz z Akwinu, dla Profesora nie tyle Mistrz odpowiedzi, ile Mistrz pytań skierowanych do rzeczywistości; Mistrz zachęcający do podjęcia trudów związanych z poszukiwaniem prawdy.<br>Metafizykę Tomasza Stefan Swieżawski określa jako owoc "czystego poszukiwania prawdy" (s. 37) w duchu obiektywizmu i realizmu.<br>Wartość, której dopiero się szuka, pozostaje zawsze, w jakimś przynajmniej stopniu, tajemnicą.<br>Istnienie jako pierwsza doskonałość bytu (zarówno Absolutu jak i stworzenia) jest tajemnicą.<br>Stąd słowo "tajemnica", uporczywie powracające w tytułach Profesora.<br>Zachęta zaś do studium myśli św. Tomasza nie oznacza mobilizacji do przeżuwania tego, co już wieki temu zrobił św. Tomasz, ani do bezmyślnego powtarzania koncepcji &lt;orig&gt;Akwinaty&lt;/&gt;.<br>Profesor zachęca
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego