Typ tekstu: Książka
Autor: Joanna Kulmowa
Tytuł: Topografia myślenia
Rok: 2001
sypialnię babuni i salon, i pokój stryja Wiktora, i jego lekarski gabinet. Jadalnia leży po stronie ciemnej, ale i w niej, i w salonie dzieją się cuda aksamitnych portier i wielkich pluszowych foteli, obramowanych plecionką z jedwabnego sznura. Tam z poczerniałych obrazów wytaczają się ogromne owoce i bażanty, nad równiną purpurowych dywanów rozbłyskują lodowe sople żyrandoli. Wiosną pachną świeże kiście bzu w kryształowych wazonach, jesienią złoci się mimoza.
W tych urokach mieszka stryj Wiktor, lecz to jemu, na przekór dobrym wróżbom, przypadnie okrutny los; może za sprawką sąsiedztwa, gdzie się gnieździ zły czarodziej o płonącym nosie?
***
Tatuś płakał i płakał, kiedy
sypialnię babuni i salon, i pokój stryja Wiktora, i jego lekarski gabinet. Jadalnia leży po stronie ciemnej, ale i w niej, i w salonie dzieją się cuda aksamitnych portier i wielkich pluszowych foteli, obramowanych plecionką z jedwabnego sznura. Tam z poczerniałych obrazów wytaczają się ogromne owoce i bażanty, nad równiną purpurowych dywanów rozbłyskują lodowe sople żyrandoli. Wiosną pachną świeże kiście bzu w kryształowych wazonach, jesienią złoci się mimoza.<br>W tych urokach mieszka stryj Wiktor, lecz to jemu, na przekór dobrym wróżbom, przypadnie okrutny los; może za sprawką sąsiedztwa, gdzie się gnieździ zły czarodziej o płonącym nosie?<br>***<br>Tatuś płakał i płakał, kiedy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego