Typ tekstu: Książka
Tytuł: Polscy ekonomiści w świecie
Rok: 2000
na poziomie, który Paul Streeten (1989) nazwał mezoekonomicznym. Teorie neoliberalne przeceniają, po pierwsze, rolę partnerów makroekonomicznych (koniecznych oczywiście, ale wcale nie wystarczających) a po drugie, rolę mikroekonomicznej aktywności przedsiębiorców. Obecnie w wielu miejscach na świecie wydarzenia biegną przeciwnie do teorii Schumptera. To państwo podejmuje inicjatywę i ryzyko, a prywatyzacja "z rabatem" przynosi zyski klasie przedsiębiorców, którzy wcale nie przypominają klasycznego kapitalisty z teorii Schumptera. Trzy podstawowe w tym kontekście pytania brzmią:
• Jakie państwo, dla jakiego rozwoju?
• Jaka powinna być treść pojęcia "demokracja", oprócz zwykłego spełnienia reguł gry zwanej demokracją przedstawicielską?
• Jak osiągnąć takie formy partnerstwa między państwem, społeczeństwem
na poziomie, który Paul Streeten (1989) nazwał &lt;hi&gt;mezoekonomicznym&lt;/&gt;. Teorie neoliberalne przeceniają, po pierwsze, rolę partnerów makroekonomicznych (koniecznych oczywiście, ale wcale nie wystarczających) a po drugie, rolę mikroekonomicznej aktywności przedsiębiorców. Obecnie w wielu miejscach na świecie wydarzenia biegną przeciwnie do teorii Schumptera. To państwo podejmuje inicjatywę i ryzyko, a prywatyzacja "z rabatem" przynosi zyski klasie przedsiębiorców, którzy wcale nie przypominają klasycznego kapitalisty z teorii Schumptera. Trzy podstawowe w tym kontekście pytania brzmią:<br>&#149; Jakie państwo, dla jakiego rozwoju?<br>&#149; Jaka powinna być treść pojęcia "demokracja", oprócz zwykłego spełnienia reguł gry zwanej demokracją przedstawicielską?<br>&#149; Jak osiągnąć takie formy partnerstwa między państwem, społeczeństwem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!