Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
niegłupiego, zdawała się nieodpowiednią jego wziętości, jednak przez uszanowanie dla osoby poety wysłuchano ją powolnym uchem (przeł. W. Spasowicz).

Własne to były koncepcje polityczne poety czy przez kogoś inspirowane? W każdym razie były to koncepcje niefortunne. W twórczości nie znalazły odbicia. Jeśli z tych lat co przeniknęło do poezji, to raczej typowy dla humanisty ton lekkiej drwiny broniącej niezależności myśli i sumienia. Zapewne z lat pierwszego lub drugiego bezkrólewia pochodzi Pieśń VIII ksiąg wtórych:

Nie frasuj sobie, Mikołaju, głowy,
Kto ma być królem; już dekret gotowy
Przed Bogiem leży; nie piórem pisany,
Lecz w dyjamencie twardym wykowany.


Pobrzmiewa w tej pieśni
niegłupiego, zdawała się nieodpowiednią jego wziętości, jednak przez uszanowanie dla osoby poety wysłuchano ją powolnym uchem&lt;/&gt; (przeł. W. Spasowicz).<br><br>Własne to były koncepcje polityczne poety czy przez kogoś inspirowane? W każdym razie były to koncepcje niefortunne. W twórczości nie znalazły odbicia. Jeśli z tych lat co przeniknęło do poezji, to raczej typowy dla humanisty ton lekkiej drwiny broniącej niezależności myśli i sumienia. Zapewne z lat pierwszego lub drugiego bezkrólewia pochodzi Pieśń VIII ksiąg wtórych:<br><br>&lt;q&gt;Nie frasuj sobie, Mikołaju, głowy,<br>Kto ma być królem; już dekret gotowy<br>Przed Bogiem leży; nie piórem pisany,<br>Lecz w dyjamencie twardym wykowany.&lt;/&gt;<br><br><br>Pobrzmiewa w tej pieśni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego