Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fronda
Nr: 9.10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
prostu, antynarodową, to znaczy całkowicie obcą polskiej tradycji, więcej - przeciw tej tradycji zwróconą wszystkimi swoimi instynktami.

Przedwojenni PPS-owcy mogli sobie być największymi społecznymi radykałami, ale był to społeczny radykalizm najwyższej, patriotycznej próby; radykalizm, wywodzący się w prostej linii ze społecznego radykalizmu XIX-wiecznych spiskowców. Radykalizm socjalistów - w odróżnieniu od radykalizmu komunistów - nie wynikał z nienawiści do społeczeństwa. Chcieli społeczeństwo przebudować, ale w odróżnieniu od komunistów nie chcieli go zniszczyć.

Działający w PPS kolejarz mógł mieć radykalne poglądy społeczne, ale żył w normalnej rodzinie, w której panowały normalne stosunki, w której hołdowano mniej więcej takim samym wartościom jak w większości innych
prostu, antynarodową, to znaczy całkowicie obcą polskiej tradycji, więcej - przeciw tej tradycji zwróconą wszystkimi swoimi instynktami.<br><br> Przedwojenni PPS-owcy mogli sobie być największymi społecznymi radykałami, ale był to społeczny radykalizm najwyższej, patriotycznej próby; radykalizm, wywodzący się w prostej linii ze społecznego radykalizmu XIX-wiecznych spiskowców. Radykalizm socjalistów - w odróżnieniu od radykalizmu komunistów - nie wynikał z nienawiści do społeczeństwa. Chcieli społeczeństwo przebudować, ale w odróżnieniu od komunistów nie chcieli go zniszczyć.<br><br> Działający w PPS kolejarz mógł mieć radykalne poglądy społeczne, ale żył w normalnej rodzinie, w której panowały normalne stosunki, w której hołdowano mniej więcej takim samym wartościom jak w większości innych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!