Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 02.07
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
autor sielanek, panegiryków, dramatów i wierszy politycznych. Pomagał Janowi Zamoyskiemu w tworzeniu Akademii Zamojskiej i związanych z nią biblioteki i drukarni.

Grzegorz Piramowicz - (1735-1801) jezuita, pedagog; sekretarz Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych; wybitny reformator szkolnictwa.

Józef Michał Łukasiewicz (Łukaszewicz) - (2 poł. XVIII w.) kupiec warszawski i rajca miejski, współpracownik Jana Dekerta w dziele reformy ustroju miejskiego. Żołnierz w powstaniu kościuszkowskim i prezydent Warszawy po jego upadku.

Karol Antoniewicz Bołoz - (1807-1852) jezuita, poeta i pisarz ludowy, uczestnik powstania listopadowego; misjonarz na terenie Galicji w czasie krwawej rabacji chłopskiej przeciwko polskiej szlachcie (1846 r.) oraz na Dolnym Śląsku
autor sielanek, panegiryków, dramatów i wierszy politycznych. Pomagał Janowi Zamoyskiemu w tworzeniu Akademii Zamojskiej i związanych z nią biblioteki i drukarni.<br><br>Grzegorz Piramowicz - (1735-1801) jezuita, pedagog; sekretarz Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych; wybitny reformator szkolnictwa.<br><br>Józef Michał Łukasiewicz (Łukaszewicz) - (2 poł. XVIII w.) kupiec warszawski i rajca miejski, współpracownik Jana Dekerta w dziele reformy ustroju miejskiego. Żołnierz w powstaniu kościuszkowskim i prezydent Warszawy po jego upadku.<br><br>Karol Antoniewicz Bołoz - (1807-1852) jezuita, poeta i pisarz ludowy, uczestnik powstania listopadowego; misjonarz na terenie Galicji w czasie krwawej rabacji chłopskiej przeciwko polskiej szlachcie (1846 r.) oraz na Dolnym Śląsku
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego