Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
przejścia granicznego w Chyżnem. My na skraju wsi skręcamy jednak w prawo skos i wąską ulicą wjeżdżamy do centrum miejscowości.
Czarny Dunajec, choć nigdy nie posiadał praw miejskich, zarówno zabudową jak i ogólnym charakterem przypomina niewielkie miasteczko. Leży w pobliżu granicy między Podhalem a Orawą, przy ważnej drodze, łączącej stolicę regionu - Nowy Targ - z przejściem granicznym w Chyżnem. Pierwsze osady pojawiły się tu w XIV wieku, dokument lokacyjny miejscowości pochodzi z 1542 roku. W 1720 roku otrzymał prawo organizowania jarmarków. Szybki rozwój Czarnego Dunajca przerwał pożar w 1858 roku, który zniszczył większość zabudowań, w tym kościół.
Miejski charakter Czarnego Dunajca podkreśla
przejścia granicznego w Chyżnem. My na skraju wsi skręcamy jednak w prawo skos i wąską ulicą wjeżdżamy do centrum miejscowości.<br> Czarny Dunajec, choć nigdy nie posiadał praw miejskich, zarówno zabudową jak i ogólnym charakterem przypomina niewielkie miasteczko. Leży w pobliżu granicy między Podhalem a Orawą, przy ważnej drodze, łączącej stolicę regionu - Nowy Targ - z przejściem granicznym w Chyżnem. Pierwsze osady pojawiły się tu w XIV wieku, dokument lokacyjny miejscowości pochodzi z 1542 roku. W 1720 roku otrzymał prawo organizowania jarmarków. Szybki rozwój Czarnego Dunajca przerwał pożar w 1858 roku, który zniszczył większość zabudowań, w tym kościół.<br> Miejski charakter Czarnego Dunajca podkreśla
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego